Rok 2024 bol rokom výrazných aktivít Zväzu v oblasti odborného vzdelávania

 

Rok 2024 bol rokom výrazných aktivít Zväzu

v oblasti odborného vzdelávania

 

Rok 2024 bol pre Slovenský zväz pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá  obdobím výrazných aktivít v oblasti odborného vzdelávania, legislatívneho poradenstva a podpory technologických inovácií. Zvýšená pozornosť sa venovala udržateľnosti, znižovaniu emisií v sektore chladenia, klimatizácií a tepelných čerpadiel ), dekarbonizácii priemyslu a implementácii nových legislatívnych opatrení. Zväz zohrával dôležitú úlohu pri komunikácii medzi odbornou verejnosťou, regulačnými orgánmi a podnikateľským sektorom, pričom sa aktívne podieľal na medzinárodných aj národných diskusiách o budúcnosti chladenia, klimatizácie a tepelných čerpadiel.

V rámci svojej činnosti sme organizovali a podporoval viaceré významné podujatia, ktoré sa venovali najnovším trendom a výzvam v sektore. Rovnako sa intenzívne venoval problematike fluórovaných plynov (F-plynov) a ich regulácii, pričom sa snažil zabezpečiť dostatočné povedomie a pripravenosť odborníkov na legislatívne zmeny o čom svedčí aj množstvo vyškolených odborníkov, ktorý prešli našim vzdelávacím systémom 

 

Hlavné aktivity v roku 2024

1. Organizácia medzinárodnej IIR konferencie „Kompresory a chladivá“

Jednou z najvýznamnejších aktivít zväzu v roku 2023 bola organizácia medzinárodnej konferencie „Kompresory“, ktorá patrí medzi kľúčové odborné podujatia v oblasti chladenia Táto konferencia poskytla priestor pre diskusiu odborníkov z rôznych krajín o najnovších technologických riešeniach a inováciách v oblasti kompresorových a chladiarenskych systémov. Konferenciu otvoril pán Didier Coulomb, riaditeľ IIR.

 

Medzi hlavné témy konferencie patrili:

•  Vývoj nových generácií kompresorov so zlepšenou energetickou účinnosťou,

•  Minimalizácia environmentálneho dopadu chladiacich zariadení,

•  Adaptácia kompresorových technológií na legislatívne zmeny chladív,

•  Nové trendy v integrácii kompresorových systémov do inteligentných energetických riešení.

•  Využitie veľkých tepelných čerpadiel v priemysle a systémoch OZE.

Konferencia zdôraznila rastúcu potrebu vývoja ekologicky prijateľných riešení, ktoré by boli v súlade s európskymi klimatickými cieľmi a dekarbonizačnými opatreniami.

 

2. Podpora tvorby pracovných miest cez členstvo v APZD 

Významnou súčasťou našich aktivít bola aj spolupráca s Asociáciou priemyselných zväzov a dopravy (APZD), kde sme sa podieľali na diskusiách o energetickej efektívnosti, zelenej transformácii a poukazovaniu na fakt že náš sektor vytvára množstvo pracovných miest nielen v aplikačnej praxi ale aj vo výrobe kompresorov, tepelných čerpadiel a priemyselných, komerčných, chladiarenských a klimatizačných zariadení. Snahou je poukázať na kapacity ktoré sa na Slovensku pomaly vytvárajú aj v oblasti výskumu a vývoja, kde pri dostatku kvalifikovanej pracovnej sily by v existujúcich výrobných závodoch mohlo dôjsť k akcelerácií výskumno-vývojovej činnosti. Tým že APZD je súčasťou tripartity sa snažíme o to aby naše návrhy a aktivity boli vnímane aj na vládnej úrovni. 

Podpis členskej dohody medzi SZCHKT (Vladimír Orovnický prezident zväzu) a APZD (Alexander Beljajev prezident asociácie APZD)

Zasadnutie výkonného výboru APZD

 

3. Účasť v diskusiách o Zelenej vízii Slovenska 

Zväz sa v roku 2023 aktívne zapojil do diskusie „Zelená vízia“, ktorej cieľom bolo analyzovať výzvy a príležitosti spojené s prechodom na udržateľnejšie technológie v oblasti vykurovania a chladenia. Zväz prezentoval konkrétne riešenia a možnosti, ktoré prispievajú k znižovaniu uhlíkovej stopy v sektore a snažili sme sa zvýrazniť fakt že náš segment aktívne prispieva k tvorbe nových významných pracovných miest. 

Hlavnými bodmi diskusie boli:

•          Podpora tepelných čerpadiel ako efektívnej alternatívy k fosílnym palivám,

•          Možnosti využívania obnoviteľných zdrojov energie v chladiacich a vykurovacích systémoch,

•          Dopad EÚ regulácií na slovenský trh a podnikateľské prostredie,

•          Riešenia pre zabezpečenie kvalifikovanej pracovnej sily

Zväz zdôraznil potrebu synergie medzi súkromným sektorom, štátom a odbornými organizáciami, aby bol prechod na udržateľné technológie efektívny, ekonomicky výhodný a legislatívne zvládnuteľný.

Diskusia “Next Green Gen EU” organizovaná SKI kde Zväz bol hlavným partnerom 

 

4. Partnerstvo na konferencii „Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky“

V rámci svojho záväzku podporovať nízkoemisné technológie a efektívne energetické riešenia sa zväz stal partnerom konferencie „Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky“. 

Táto konferencia sa zameriavala na stratégiu Slovenska pri znižovaní emisií skleníkových plynov v rôznych sektoroch, vrátane priemyslu, stavebníctva a energetiky.

 

Zväz na konferencii prezentoval:

•          Možnosti znižovania emisií CO₂ prostredníctvom využívania ekologických chladiacich médií,

•          Úlohu tepelných čerpadiel pri znižovaní energetickej spotreby v budovách.

Táto konferencia zdôraznila, že moderné technológie zohrávajú kľúčovú úlohu v dosahovaní uhlíkovej neutrality a že podpora ekologických inovácií musí byť prioritou aj na legislatívnej úrovni, pretože na Slovensku prinášajú reálne nové pracovné miesta 

 

31. valné zhromaždenie Zväzu

Uplynulo 31 rokov od prvého valného zhromaždenia Zväzu. V tomto roku sa na valnom zhromaždení zídeme po 31. krát. Budeme radi, ak prídete s nami diskutovať. 

Na Slovensku nie je veľa organizácií ktoré sa môžu pochváliť takýmto jubileom. Je ale dôležité povedať, že Zväz svojou členskou základňou z roka na rok rastie, tak ako rastie význam spoločností, ktoré sa venujú chladeniu, klimatizácii a tepelným čerpadlám. Oproti iným organizáciám zväz ale disponuje niečím, čo už nie je takým štandardom všade a to je stavovská hrdosť a to hlavne vďaka všetkým našim členom.

Okrúhly stôl organizovaný pri príležitosti konferencie za účasti Ministerstva hospodárstva, SIEA, Úradu vlády, a zastúpenia Európskej komisie a europoslancov

 

5. Séria odborných seminárov a článkov o novom zákone o F-plynoch

Vzhľadom na významné legislatívne zmeny týkajúce sa používania fluórovaných plynov (F-plynov) Zväz zorganizoval sériu odborných seminárov a publikoval viaceré články s cieľom:

•  Objasniť vplyv nového zákona na sektor chladenia, klimatizácie a tepelných čerpadiel,

•  Poskytnúť odborníkom praktické informácie o nových povinnostiach a obmedzeniach,

•  Navrhnúť alternatívne riešenia a postupy pri prechode na prírodné chladivá.

Tento vzdelávací program pomohol zvýšiť informovanosť odborníkov a firiem o tom, ako sa pripraviť na nové pravidlá a ako minimalizovať ich vplyv na podnikanie a technologický vývoj.

 

Záver a výhľad na rok 2025

Rok 2024 bol pre zväz veľmi dynamický a plný kľúčových aktivít, ktoré posunuli sektor chladenia, klimatizácie a tepelných čerpadiel na Slovensku bližšie k moderným, ekologickým a legislatívne udržateľným riešeniam. Zväz sa aktívne podieľal na medzinárodnej aj národnej diskusii o chladení, vykurovaní a udržateľnosti, pričom zohral dôležitú úlohu pri vzdelávaní odborníkov a informovaní verejnosti o aktuálnych legislatívnych a technologických výzvach.

•          V roku 2025 bude zväz pokračovať v aktivitách zameraných na:

•           Podporu rozvoja tepelných čerpadiel a ekologických chladiacich riešení,

•          Vzdelávanie a odborné poradenstvo v oblasti F-plynov a legislatívnych zmien,

•          Spoluprácu s priemyslom a akademickou sférou na vývoji inovatívnych riešení,

•          Organizáciu odborných podujatí na podporu udržateľných technológií.

Zväz  tak naďalej zostáva kľúčovým odborným partnerom v oblasti chladenia, klimatizácie a tepelných čerpadiel, pričom svojimi aktivitami prispieva k zabezpečeniu akceptácie nášho sektoru a ako významného partnera pre vzdelávanie a vytváranie legislatívneho prostredia podporujúceho naše riešenia.

 

Viac informácií nájdete v časopise Správy 02/2025